15 TEMMUZUN ŞEHİTLERİ BEYLİKDÜZÜNDE ANILIYOR

Türkiye’nin büyük bir sınavdan geçtiği ve demokrasinin kazandığı 15 Temmuz darbe girişiminin şehitleri sergiyle anıldı. Beylikdüzü Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anma Sergisi Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla açıldı. İmamoğlu, “Demokrasi çoğunluğun yönettiği fakat azınlığın haklarının savunulduğu bir ortam yaratır. Demokrasi bir kişinin hakkını savunmaktır.” diye konuştu. 

 

15 Temmuz gecesi bir terör saldırısı olarak Türkiye’nin birliğine ve özgürlüğüne yapılan terör saldırısının şehitleri Beylikdüzü’nde açılan sergiyle anıldı. Beylikdüzü Belediyesi’nin büyük bir özenle ve şehitlere saygıyla hazırladığı “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anma Sergisi” Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nce hazırlandı. Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’nın yanında bulunan Basın Doğan Parkı içerisinde konumlandırılan sergini açılışında “Demokrasi için gözlerini kırpmadan kendini feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” diyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Demokrasi çoğunluğunun yönettiği fakat azınlığın haklarının savunulduğu bir ortam yaratır.” diye kaydetti.


Birlik ve Beraberliğin Önemine Vurgu Yaptı


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun akrabasının, 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı korurken şehit olduğunu hatırlatan Başkan Ekrem İmamoğlu, birlik beraberliğin önemine vurgu yaptı. İmamoğlu, "Cumhurbaşkanımızın otelde ailesiyle birlikte uğradığı saldırıda kendisini savunan askerlerimizden bir tanesi ve şehit oluyor. Türkiye'nin aslında ders alması gereken bir özet. Yıllarca birbirine muhalefet etmiş iki insan. Cumhurbaşkanı saldırıya uğruyor. Ailesiyle birlikte kendisi bir tehdit altında. Canını almak isteyen bir terör örgütü üyesi var ve bunların başında en baştaki kişilerden bir tanesi yıllardır yanı başında canımı emanet ederim dediği yaveri. Onun yerine onu savunan ana muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı’nın köylüsü, akrabası Nedim Cengiz Eker ve orada canını veriyor. Türkiye’nin özeti bu. Bu bize müthiş bir motivasyon katmalı. Kol kola olmayı savunmalıyız, toplumun her kesiminin de haklarını savunmanın her yöneticinin görevi olduğunu unutmamalıyız" dedi.


“Yüzyıl Önce Dünya Konuşmaktan Korkarken…”


Serginin yurtdışına da taşınması için çalışmalar yürüteceklerini dile getirenBaşkan İmamoğlu, “O gün herkesi derinden yaralayan bir gün yaşadık. Hepimizi üzen tarafı Türkiye’nin birliğine, varlığına, demokrasinin işleyişine karşı yapılmış terör saldırısı olması. Bu ülkede herkesin hayatını özgürce, bağımsız ve çağdaş bir biçimde yaşayabilmesi adına koşulları sağlamak hepimizin vazifesi.” dedi. İmamoğlu, yaklaşık yüzyıl önce dünya konuşmaktan korkarken özgürlüğü ve demokrasiyi bu ülkeye, bu millete “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir”diyerek cesurca ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’e çok ciddi anlamda sahip çıkılması gerektiğini belirtti.