POSTA

RAMAZAN SOHBETLERİ

KAPIMIZI RAMAZAN'A KALPLERİMİZİ PAYLAŞMAYA AÇTIK

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOGLU: Beylikdüzü Belediyesi, Ramazan boyunca bölge halkına iftar sofraları kurdu. Ramazan ayını aydınlanma ayı olarak gördüklerini söyleyen Başkan Ekrem İmamoğlu, her akşam iftar sofralarına konuk oldu, vatandaşı hiç yalnız bırakmadı.

'ADALET İSTEMEK KADAR DOĞAL BİR TALEP YOK'

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir ana muhalefet lideri sokağa indi. Adalet için yürüyor. Yürüyüşü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adalet insanın hayatında isteyebileceği birinci hak. Bir kişide adalet duygusu yoksa özgüveni olmayan bir toplum yaratırsınız ve o toplumla hiçbir hedefe yürüyemezsiniz. Şu an toplumda ciddi bir adalet duygusu zafiyeti var. Bu tür ortamlarda idarecilerin oturup düşünmesi lazım. Gazeteci milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasıyla Genel Başkanımız adalet için yürüyüşe başladı. Bu talebi dile getirmesi kadar doğal bir şey yok. Bu bağlamda Genel Başkanımızın bu talebini ve sesini duyurma çabasını bir yürüyüşle ortaya koymasını çok doğru buluyorum. Çok sıra dışı bir yöntem. Ama Türkiye'de başka türlüsü karşılık bulmadı. Bu Adalet Yürüyüşü, Cumhuriyet Halk Partisinin ve Genel Başkanın salt talebi değil, 80 milyon insan adına bir talep. Adaletle ilgili o kadar çok okuyacağımız ve aydınlanacağımız kaynak var ki. Kuran-ı Kerim'i açsanız, adil olunması gerektiğiyle ilgili 50 tane ayet var. Bir insan ne kadar güç sahibiyse o kadar adil olmalı ve her kesimi kucaklamalı. Yöneticilerin bu tür tavırlardan ve söylemlerden ders alması lazım. Bunlar Mevlana'da, Yunus Emre'de, Hacı Bektaş-i Veli de var. Bütün bunlara baktığımızda, Türkiye şu an bu duygulan ne yazık ki hissedemiyor. Türkiye'de çok iyi bir yargı sistemi ve adalet var tanımlaması doğru değil. Eğer Türkiye'nin büyük bir kesimi şikayetçiyse ve anketlerde de bu karşılık buluyorsa, yöneticilerin oturup düşünmesi ve tedbir alması gerekir. Genel Başkan bu yürüyüşü yaparken iktidar koltuğundan etmiyor ya da siyasi bir değişim istemiyor. Genel Başkanın bu yürüyüşten tek talebi adalet. Allah kimsenin kapısına adaletsizlik uğratmasın. Kendi kapıma da, 80 milyon insanımıza da adaletsizlik uğrasın istemem.

'KILICDAROGLU DEĞİL, 80 MİLYON KARLI CIKACAK' 

Siz de yürüyüşün bir bölümüne katıldınız. İzlenimlerinizi merak ettim... Muazzam bir yürüyüş. Genel Başkanımız yaşına göre çok üstün bir güç ve performans gösteriyor. Kendisini inanılmaz moralli buldum. Bu da adaletin peşindeki bu yürüyüşün ne kadar büyük inanç ve samimiyetle yapıldığının kanıtıdır. Katılımcıların da Genel Başkanımızın söylemlerine riayet eden bir bakış açısı olduğunu gördüm. Yani yargılayan değil, sadece adalet istediğini dile getiren bir yürüyüş gözlemledim. Katılımcıların tamamı da barışçıl bir yürüyüşün peşinde. Hiçbir provakosyana müsaade etmeme konusunda her birinin sağduyulu tavır ve davranışı var. Umut ediyorum sonuna kadar bu yürüyüş böyle devam etsin. Umut ediyorum 80 milyon bu tavrı böyle algılasın. Çünkü adalet ve yargı sistemi düzelirse, Kemal Kılıçdaroğlu değil, 80 milyon insan karlı çıkacak.

Katılımı nasıl buluyorsunuz?

Katılım her geçen gün artıyor, insanlar destekliyor. Ama özellikle İstanbul'a yaklaştığı dönemde milyonları bulacağını düşünüyorum. Farklı illerden ve farklı coğrafyalardan birçok insan geliyor ve katılıyor. Bu sürecek ama esas etkisi son 3-4 güne kalır diye düşünüyorum. Bu yürüyüş uluslararası basında da karşılık buluyor. Birçok uluslararası kimliğin katılım konusunda hazırlık yaptığını duyuyorum. Ama beni ulusaldaki ilgi daha fazla ilgilendiriyor. Geleceğe mesaj veren bu yürüyüşün 80 milyonda karşılık bulması daha değerli.

'300 BİN İNSANIN VİCDANI OLMAYA GAYRET ETTİK'

Ramazanla vedalaşmak üzereyiz. Beylikdüzü'nde Ramazan dolu dolu geçti. Ramazan’ın sizdeki yerini dinlemek isterim.

Ramazan ayı bir ibadet, silkelenme ve arınma ayı. Bunlar çok değerli tanımlar. Dolayısıyla Ramazan’ı sadece bir eğlence ayına oturtmamak lazım. Ramazan hissetme, paylaşma, bütünleşme ve bereketi paylaşma ayıdır. Dolayısıyla çok derin mesajları olan bu güzel ayda biz 300 bin insanın eli ve vicdanı olmaya gayret ettik. Aynı zamanda manevi kurallarımıza ve inancımıza uygun hareket etmeye çalıştık. Yani yardımlaşmada veren elin, alan eli görmeyeceği kavramını oturtmaya çalıştık. Mesela gıda bankamız aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin yanında olduk. Dost Eller mağazamızla tüm vatandaşlarımıza dost elimizi uzatıyoruz. İstiyorum ki, vatandaşım yatağa girdiğinde kimseye muhtaç olmadan huzurla uyusun. Tabii bunları reklam unsuruna çevirmenin anlamı yok. Yardımın gizlisi makbuldür. Bu duyarlı hizmetlerimizi anlatmamız etik değil. Zaten memnun olan vatandaşım kendi isterse anlatır. Onların bir şükür duası bize yeter de artar. Binlerce insana sıcak yemek gönderirken onları rencide etmeden hareket ettiğimiz ortada. Dolayısıyla bu tür duygulara mutlak uyarak bir süreç yönettik.

Ev iftarlarında çok samimi görüntüleriniz vardı.

Bunu bir gelenek haline getirdik. Kendi siyasi görevimde başlattığım, belediye başkanlığımda devam ettirdiğim ve tüm arkadaşlarımı da katmaya çalıştığım ev iftarlarına katılma geleneği bizi çok mutlu ediyor. Her Ramazan 700-800 eve konuk oluyoruz. Bu görevli arkadaşlarımızın da en az 20-25 iftara katılması demek. Gittiğimiz evleri özellikle belirliyoruz. Bizimle aynı masaya oturmamış ve oturmayacağını düşünen vatandaşlarımıza gitmekten daha güzel ne olabilir? Bunu 7-8 yıldır yapıyoruz. Bu Ramazan'da da yine 700-800 hanede iftar açtık. Selâmlaşıyoruz, sofraları paylaşıyoruz, komşuları birbirinin evinde misafir etmeye davet ediyoruz, güzel bir Ramazan geçirdiğimizi Bununla birlikte yeni yaptığımız Yaşam Vadisini de taçlandırdığımız bir ay oldu. Çünkü Ramazan etkinliklerimizi buraya taşıdık. İçinde dini sohbetlerin olduğu, çocukların eğlendiği, değerli sanatçıları dinlediğimiz farklı ve dolu dolu bir Ramazan ayı yaşadık. Hem Beylikdüzü'nde hem de Yaşam Vadisi'nde Ramazan akşamlarını geçirmek bir ayrıcalık.

YASAM VADİSİ’NDE RAMAZAN DOLU DOLU GEÇİYOR

Yaşam Vadisi sizin mega projenizdi. Beylikdüzü halkı da burayı çok sevmişe benziyor...

Yaşam Vadisi en büyük hayalimizdi. Bunu hayata geçirmenin yaşattığı mutluluk tarif edilemez. Proje hayata geçeli 1 ay oldu. Ama o kadar çok beğenildi ki. Beylikdüzü halkının büyük bölümü buraya gelip vakit geçirmeye başladı. Buraya gelen nefes alıyor. İstanbul gibi betonlaşan bir şehirde yeşilin ve huzurun böylesine büyük olduğu bir proje gerçekten bizim için büyük sevinç. Ramazan, Beylikdüzü'nde tüm maneviyatı ile yaşatıldı. Bu sene Ramazan etkinliklerini, İstanbul'un en büyük kent parklarından biri olan Yaşam Vadisine taşıdık. Her akşam Ramazan'ın maneviyatına uygun Türk Sanat Müziği konserleri, çeşitli dinletiler, söyleşiler, dini sohbetler, tiyatro ve gösteriler düzenledik.

Beylikdüzü Belediyesinin düzenlediği Kadir Gecesi Hayırlı İftar Sofrası'na bu yıl yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Sevilen yazar Sunay Akın, Beylikdüzü'ndeki etkinliklere katılarak vatandaşla sohbet etti.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Ramazan'da Beylikdüzü'ne konuk oldu.

KADİR GECESİ’NDE 20 BİN KİŞİLİK KATILIM

Yaşam Vadisi'nde; Bir Kalem Aranıyor, Postacı Po, 4 Mevsim, Sevgi Çemberi, Kayıp Renkler, Kuklaların Efendisi, Doğanın Çocuklan isimli çocuk tiyatro oyunları sahnelendi. Bağlama, piyano, keman dinletileri ile vatandaşlara huzurlu bir ortam sunuldu. Ayrıca orta oyunu, Hacivat ve Karagöz gibi geleneksel gösteriler sahneye konuldu. Önemli tarihçi ve yazarlardan İskender Pala ve İlber Ortaylı da sahneye konuk olarak derin bir söyleşi gerçekleştirdiler. Sunay Akın da bize o hoş sohbeti ile keyifli anlar yaşattı. Cumartesi günü ise Ramazana Hakan Aysev ile veda edeceğiz. Her sene olduğu gibi bu yıl da 'Kadir Gecesi Hayırlı İftar Sofrası', on binlerce vatandaşın katılımı ile Adnan Kahveci Mahallesi Beylik Pazarı Alanı'nda gerçekleşti. 15 bin planladık ama dana da üstüne çıktık. Bin geceden hayırlı bir gece dediğimiz böyle bir gecede iftar soframızı paylaşmanın ayrıcalığını da Beylikdüzü'nde yaşamış olduk.

‘RAMAZAN AYI AYDINLANMA AYIDIR’

Ramazan'dan bahsederken eğitime hizmet de bir ibadet. 2 okul açacaksınız değil mi? Ramazan ayını aynı zamanda bir aydınlanma ayı olarak görüyoruz. İnsanlarımızın inancımıza donuk tüm doğru kaynaklan okuması, anlaması, dinini anlaması yönünde tavsiyelerimiz oldu. Tabii ki aydınlanmayı sadece salt dini aydınlanma açısından söylemiyorum. Genel olarak toplumun aydınlanması ülkemize çok büyük katkı sağlayacaktır.

‘EYLÜLAYINDA 2 OKUL AÇACAĞIZ’

Bu aydınlanma eğitimle olur. Bu bağlamda da her zaman eğitimin yanındayız. Biz kendimizi eğitim- öğretim aşamasında üst seviyede sorumlu görüyoruz. Bu bağlamda ilçemizde Eylül ayında iki okulun açılışını yapacağız. Biri, Avrupa Yakası'nda olmayan Engelli İş Okulu. 40'a yakın atölyesi ve ciddi sayıda dersliği olan bu okulun açılışını yapacağız. Diğeri de 29 derslikli bir ortaokul. Belediye olarak biz bitiriyoruz ve Eylül'de açacağız. Ayrıca inşası devam eden bir ilkokulumuz var. Onu da Şubat'ta açacağız.