8. GELİŞEN BÖLGELER ZİRVESİ

8. GELİŞEN BÖLGELER ZİRVESİ
PLANLI YAPILAŞMA SÜRECİ İLE ÖNE ÇIKAN BEYLİKDÜZÜ'NDE EN ÖNEMLİ SORUN ULAŞIM

Planlı yapılaşma süreci, yeşil alanları ve yeni projeleri ile öne çıkan Beylikdüzü'nde en önemli sorun ulaşım. Hürriyet'in düzenlediği 8'inci Gelişen Bölgeler Zirvesi'ne katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bölgenin önde gelen müteahhitleri "Beylikdüzü'nün yıldızı her geçen gün parlıyor. Tek eksiğimiz metro" dedi. 
Markalı konut projelerine ev sahipliği yapan bölgede belediye tarafından önemli projeler yapılıyor. Beylikdüzü'nde yeni kent meydanları tasarlanırken, 1 milyon metrekarelik alanda yaşam vadisi kuruluyor. Bölgede yeni alışveriş caddeleri de yapılması planlanıyor. 

METROSUNU BEKLİYOR 
HÜRRİYET'in gayrimenkul sektörünü en iyiyi teşvik etmek ve şehirlerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği 'Gelişen Bölgeler Zirvesi'nin 8'incisi Beylikdüzü için yapıldı. 21 Mart'ta Hürriyet DÜnyası'nda bir araya gelen gayrimenkul sektörü temsilcileri ve kamu yetkilileri Beylikdüzü'nü her yönüyle masaya yatırdı. Beylikduzu'nün İstanbul'da birçok bölgenin aksine planlı büyüdüğünü ve kaliteli yapı stokuna sahip olduğunu belirten katılımcılar en önemli sorunun ulaşım olduğuna dikkat çekti. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcı Sadi Özdemir moderatörlüğünde yapılan toplantıda, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece'de yıllık 100 bin nüfus artışı olduğu belirtildi. Bugün gelinen noktada mevcut ulaşım hizmetlerinin yetersiz kaldığına dikkat çeken katılımcılar uzun yıllardır beklenen metro projesinin acilen devreye girmesi gerektiğini söyledi. Dekar Yapı, 
Demir İnşaat, Gül Proje ve Kameroğlu inşaat sponsorluğunda gerçekleşen toplantıda metronun da gelmesi durumunda bölgenin yıldızın parlayacağı belirtildi. 

YAPILAŞMASI ÖRNEK OLACAK 
Yeni bir yerleşim bölgesi olan Beylikdüzü'nün planlı büyüdüğüne dikkat çeken Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Beylikdüzü Belediyesi ile bölgede gayrimenkul projesi gerçekleştiren firmaların ortak vizyona sahip olduğunu ifade etti. Bölgedeki en önemli sorunun ulaşım olduğunu söyleyen Fikret Bila, "Bu sorun da çözülürse Beylikdüzü'nün değeri artacak. Bölgedeki yapılaşma anlayışı yeni kurulacak yaşam alanlarına örnek olacak" dedi. Gayrimenkul sektörü oyuncularının hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli projeler geliştirdiğini belirten Fikret Bila, "Gayrimenkul hem Türkiye'nin tanıtımı hem de Türk ekonomisi için önemli bir sektör. Sektör, Türkiye'nin sıkıntılı 
dönmelerinde dahi ayakta durmanın ötesinde gelişimini sürdürdü. Ekonomik ve siyasal sorunlar olsa da üretim ve satışta büyüme devam etti" diye konuştu. Fikret Bila, yeni konut projelerinde ekolojik uyumun göz önünde bulundurulmasının ve sosyal fayda analizi yapılmasının da önem taşıdığını vurguladı. 

SIGN OF THE CITY DE 4'ÜNCÜ YIL 
Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, gayrimenkul sektörüne ve bölgelerin gelişimine katkı sağlamak için gerçekleştirilen Sign of the City Awards Gelişen Bölgeler Zirvesi'nde, toplantıya konu olan ilçelerin her yönüyle tartışıldığını ifade etti. Sign of the City Awards markasının üçüncü yılını doldurduğunu belirten Tandoğan. "Gelişen Bölgeler Zirvesi, Sign of the City Awards markasını besleyen önemli bir etkinlik. Bu marka sektörün markası. Sizlerin de sahip çıktığı gayrimenkul yarışmasının dördüncüsü için çalışmalar sürüyor. Sign of the City Awards 2017 için gayrimenkul firmaları haziran ayında başvuruya başlayacak" dedi. Hürriyet Ekonomi 
Müdürü Sefer Levent ise markalı konut üreten firmaların yoğun ilgi gösterdiği Beylikdüzü'nde konutların giderek değerlendiğini dile getirdi. Levent, Beylikdüzü ve çevresinin ulaşım sorunu çözüldüğü takdirde gelişimini sürdüreceğini kaydetti.

NÜFUS HIZLA ARTIYOR 
Türkiye'de nüfusun yüzde 85'inin kentlerde yaşadığım söyleyen Beylikdüzü Belediye Başkam Ekrem İmamoğlu, "Sadece konut yapmakla toplumsal huzur sağlanmaz. Bölgemizde güzel, nitelikli işler yapılıyor. Ama yaşama bütün olarak bakmak gerek. Site güzel, çevresi kötü ise bunun bir anlamı yok. O nedenle bölgede proje üreten firmalar kendi alanları dışında kente dokunmak zorunda. Yerel yönetimler bunu tek başına yapamaz" dedi. İstanbul'da en fazla ruhsat alman ve en fazla konut satılan ilçeler sıralamasında Beylikdüzü'nün ilk 5'te yer aldığını belirten Başkan İmamoğlu, yıllık nüfus artışının 15-20 bin olduğunu ifade etti. Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgesini 'Batı İstanbul' olarak 
tanımlayan İmamoğlu, bu bölgede nüfusun 2002 yılında 340 binken, bugün 1 milyon 679 bine ulaşığını belirtti. 4 ilçede nüfusun 2.5 milyona doğru gittiğini, bölgede yaşayan vatandaşların ulaşım konusunda sorun yaşadığını belirten İmamoğlu şunları söyledi: "Bölgeye kendi içinde metro ağı gerek. Çok yoğun yapılaşma söz konusu. 2003 yılından beri İncirli Beylikdüzü hattını bekliyoruz. Artık bu ihtiyacın ötesine de geçildi. Olimpiyat Stadı üzerinden 3'üncü köprüye bağlanacak ikinci bir hat gerek. Bölgede öyle yapılaşma var ki kendi içinde nüfusu toplayan bir yeraltı ulaşımı olmalı. Kara yolu ve yaya yolu ile bu nüfusu taşımak mümkün değil." 

MEYDAN VE VADİ KURULUYOR 
Beylikdüzü'nün temiz havası ve geniş yeşil alanları ile dikkat çektiğini belirten Ekrem İmamoğlu, bölgede kişi başına 9 metrekare yeşil alan düştüğünü ifade etti. Bölgede küçük bir alanda kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğunu dile getiren İmamoğlu, bu dönüşümde yoğunluk artışına sıcak bakmadıklarına da vurgu yaptı. Beylikdüzü’nde önemli meydan, yeşil 
alan ve kültür sanat alam projeleri yürüttüklerini ifade eden İmamoğlu şunları söyledi:" 1.3 kilometrelik Cumhuriyet Caddesi projemiz insanları sokağa, parka taşıyan bir proje. Cadde üzerinde nikah sarayı, amfi tiyatro, yakın tarih müzesi, eğlenme ve dinlenme alanları olacak. Çalışmalara kısmen başladık. Fatih Sultan Mehmet Cami'nin şimdi otopark olarak kullanılan alanı ticari fonksiyonlarla zenginleşecek. Yaklaşık 1 milyon metrekareyi bulan 'Yaşam Vadisi' projesi ise E5'ten sahile kadar kesintisiz bisiklet ve yürüyüş yolu olacak. 250 bin metrekarelik 1. bölge tamamladı, mayısta hizmete açılacak. Cumhuriyet Caddesi Semt Çarşısı projemiz ile vatandaşa açık alanda alışveriş imkânı sunacağız. '3 köy 3 meydan' projemiz ile de Kavaklı, Yakuplu ve Gürpınar'a köy meydanları tasarlıyoruz. Görev süremiz bitmeden bunları tamamlayacağız." Sanatı şehre katacak organizasyonları da yaptıklarını belirten İmamoğlu, klasik müzik günleri, caz müzik günleri, heykel sempozyumu, panel ve söyleşiler yapılan barış ve sevgi buluşmaları düzenlendiğini kaydetti. 

'BÖLGENİN İMAJI YÜKSELİYOR' 
3 yıldır Beylikduzü'nde faaliyet gösterdiklerini belirten Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, düşük yoğunlukta ve az katlı yapılar inşa ettiklerini söyledi. Beylikdüzü'nün imajının yeni projelerle giderek yükseldiğini dile getiren Salih Kuzu, "Başlangıçta gelir düzeyi yüksek olmayan yerde villa yapmak nasıl olur dedik ama beklediğimizden fazla ilgi gördük. 78 dönümde kurulu Dekar Aşmalı Hayat projemizi bu yıl tamamlıyoruz. Eğer uygun arsa olursa yeni projeler de yapacağız. Beylikdüzü'de imar planlan çok kontrollü yapılmış. Yatay yapılaşma yaygın. İstanbul'un da buna ihtiyacı var" dedi Bölgedeki ulaşım sorununun çözüm beklediğine dikkat çeken Salih Kuzu, Beylikdüzü'de yaşayan nüfusun büyük çoğunluğunun çalıştığını, insanların işlerine gidip, evlerine dönme noktasında önemli sorun yaşadıklarını ifade etti. Beylikdüzü'nün önemli bir avantajının da denize komşu olması olarak gören Salih Kuzu, denizin daha etkin kullanılması gerektiğini de kaydetti. 

'SECİM GECEKONDUSU YOK' 
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Beylikdüzü'nde yapılaşmanın kooperatiflerle başladığını, daha sonra markalı konut üreten firmaların devreye girdiğini ifade etti. Bölgede yapılaşmanın planlı başladığını ve ilerlediğini söyleyen Demir, "İstanbul'un merkezi gecekondularla dolu ama Beylikdüzü'nde seçim gecekondusu yok. Şehrin içinde 3+1 daire kirası 1500 lirayken, Beylikdüzü'nde 1+1 kirası 1500 lira. Bunun neden bölgenin planlı gelişimi, kaliteli yapılan ve geniş sosyal ve yeşil alanları. Biz bölgede akıllı siteler yapıyoruz. Sitelerin içinde insanların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyoruz" dedi. Beylikdüzü'nün konumu, denizi, yeni projeleri ile beyaz yakalı nüfusu çektiğini belirten Demir, bölgenin yıldızının giderek parladığını ifade etti. Bölgede 7 gayrimenkul projeleri olduğunu dile getiren Hamit Demir, "Beylikdüzü'ne yatırım yapan hiç kimse kaybetmedi, kaybetmez de. Tek eksik metro. Planlarda olan metro hattı devreye girince bölgenin değeri daha da artacak" dedi. 

'SANAYİ TRANSFERİ VAR' 
Beylikdüzü ve çevresindeki nüfus artışına dikkat çeken Kameroğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Adem Kameroğlu, "Şehrin merkezinde Rami. Zeytinburnu ve Bayrampaşa'da sanayi dönüşümü var. Bu bölgedeki sanayi Kıraç, Hadımköy, Çorlu, Çerkezköy'e geliyor. Yani bir sanayi transferi söz konusu. Bu fabrikada çalışanlar da işleri ile birlikte evlerini taşıyor. Bu da konut ihtiyacım tetikliyor. Bu noktada Beylikdüzü yeni yapıları, yeşil caddeleri ve geniş bulvarları ile öne çıkıyor. Beylikdüzü şehrin dışı değil, şehirle doğanın iç içe olduğu bir yaşam alanı. Biz de bölgede yerden ısıtmalı olan, kapalı spor salonları, yüzme havuzları olan, çocuklara özel oyun alanları olan projeler üretiyoruz. Tüm bunların yanmda bir de alışveriş caddesi yaptığımız Kameroğlu Metrohome projemizi yalanda tanıtacağız "dedi. İstanbul'un mega altyapı projelerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Kameroğlu, Kanal İstanbul projesinin da yakında hayata geçeceğini ve İstanbul'un marka değerini yukarıya taşıyacağım ifade etti. 

'YATIRIM YAPAN KAZANIYOR' 
Beyükdüzü'nün gelişiminde metrobüsün önemli bir faktör olduğunu hatırlatan Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın, "Metrobüs devreye girdiği dönem ciddi bir talep oldu. Şimdi bu yeterli değil. Beylikdüzü'nde yapılan projeler çok değerli ama bunu görmek için ulaşım lazım. Metro hattını senelerdir bekliyoruz. Bir de deniz otobüsünü ulaşım alternatifi olarak kullanmak bölgeyi rahatlatacaktır" dedi. Beylikdüzü'nü İstanbul Avrupa yakasında yapılaşmanın en iyi olduğu ilçe olarak tanımlayan Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, "Bölgede yatırım yapan, konut alan herkes bugüne kadar kazandı. Biz de projelerimizde teslim süresine kadar yani yaklaşık 1.5 ya da yüzde 50 kazanç garanti ediyoruz" dedi. Beylikdüzü Belediyesi ile hasılat paylaşımı modeli ile Vira İstanbul projesini inşa ettiklerini hatırlatan Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Ah Gül ise bu konut projesinden sağlanacak kaynakla belediyenin bölge halkına hizmet edecek sosyal projeler üreteceğini ifade etti. 'Yapı denetim sistemi' büyük problem İNŞAATLARDAKİ mevcut denetim sistemini eleştiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Denetim mevzuatı doğmadan öldü. Sağlıklı uygulanmıyor. Denetimci ücretini denetim yaptığı firmadan alıyor. Denetim ruhuna uymayan bir mevzuat var. Bu alanda düzenleme şart. Biz denetçi ve müteahhit arasında aracılık yapıyoruz. İnşaatı denetleyecekse belediye denetlesin ya da uygulanan sistem güçlendirilsin. Denetçi ve müteahhidi karşı karşıya getiren sistem dünyada yok" dedi. Denetleme maliyetinin toplam maliyetin yüzde 1.5'i ile yüzde 3'ü arasında değiştiğini söyleyen sektör temsilcileri yapılan denetlemeyi 'diploma ticareti' olarak tanımladı. Sektör temsilcileri sektörde sağlıklı bir denetim olmadığını ifade etti. Harçlara standart getirilmeli GELİŞEN Bölgeler Zirvesi'nde katılımcılar sorunlarını da dile getirdi. Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, belediyelere ödenen harçlarda bir standart olmamasını eleştirdi ve "Bir yerde 2 Ura olan harç diğer yerde 10 Ura. Bu işin kriterleri net bir şekilde belirlenmeli ve belediyeler keyfi uygulama yapmamalı" dedi. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise kentsel dönüşüm sürecini eleştirdi. Bina bazında yenileme yapıldığını ve bunun şehre gelecekte zarar vereceğini belirten Demir, vatandaşlarla anlaşma süreçlerinin çok uzun zaman almasını eleştirdi ve kamudan bu konuda destek beklediklerini ifade etti. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoglu'na toplantıya kakımları nedeniyle teşekkür plaketi takdim etti. Ekrem İmamoğlu ise Geçmişten Günümüze Beylikdüzü' adı kitabı Fikret Bila ve katılmalara hediye etti. 

BEYLİKDÜZÜ YAŞAM VADİSİ PROJESİ BEYLİKDÜZÜ CUMHURİYET CADDESİ PROJESİ 
'BAYPAS YOL'ÖNERİSİ GELDİ 
BEYLİKDÜZÜ'NDEKİ ulaşım sorununa vurgu yapan Kameroğlu İnşaat Yönetim Kumlu Başkanı Adem Kameroğlu, "Beylikdüzü boğuluyor. Tem aksına çıkamıyoruz. Tüyap ile TEM arasındaki yol 2 şeritli, en az 8 ışık var. 7 kilometre yol 1 saat sürüyor. Tüyap altında TEM aksına Karaağaç Köyüne doğru çıkan imarsız alanlardan bir baypas yolu yapılırsa halka inanılmaz katla sağlar. Mevcut yolların genişleme şansı yok. 2 şeritli bir yol sanayi dolu, Haramidere yolu tırlar nedeniyle çalışmıyor. Tek aks Büyükçemece gölünün doğu yakasında E5 ile TEM arasında temiz yeni bir yol. Yeni yapılan Kuzey Marmara yoluna gitmemizin başka şansı yok" diye konuştu.