POSTA

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU: "İSTANBUL'UN EN MUTLU VE EN ÖZGÜR İLÇESİYİZ"

Ekrem İmamoğlu projelerini Alev Gürsoy Cimin'e anlattı. 

BEYLİKDÜZÜ'NÜN CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU: 

2014 yerel seçimlerinde İstanbul'da AK Parti'den CHP'ye geçen tek ilçe olan Beylikdüzü'nün Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 'çılgın' projelerin değil, 'halka dokunan ve gerçekleşmesi mümkün olan' projeleri hayata geçirmek istediğini söylüyor ve ekliyor. İstanbul'un en özgür, en mutlu ilçesi biziz! 

-2014 yerel seçimlerinde yüzde 50'nin üzerinde oy alarak belediyeyi AK Parti'den CHP'ye kazandırdınız. Ne yaptınız da halk Ekrem İmamoğlu dedi? 2009'da CHP'nin Beylikdüzü ilçe başkanıydım. 4.5 yıl süren görevim boyunca ekibimle ilçenin tüm hassasiyetlerine, sorunlanna, vatandaşın beklentilerine kulak verdik. 'Bu bizim işimiz değil, belediyenin işi' demedik. Gölge bir belediye başkanı ve belediye gibi çalıştık. Bu çalışmanın da bir gün halkta karşılığı olacağına inanıyordum. 

Halk çok memnun ama bu bize yetmez

'HİZMET ASLA BİTMEZ'  

-CHP'ye bakış nasıldı ve o algı nasıl değişti? AK Partinin yüzde 44'lerde olduğu Beylikdüzü'nde partimizin yüzde 38'e yakın oyu vardı. Ciddi bir taban vardı ama birinci değildik, işte buna eğildik. Bize inanmayanların algısını değiştirmeye çalıştık. 'Bu işi yapamazsınız, başaramazsınız' diyenleri söylemlerimizle, dokunuşlarımızla inandırdık. Yüzde 51'in üzerinde oy aldık ama eminim ki bize oy vermeye eli gitmeyenler bile inandı. Aslında oyumuz yüzde 70'lerde. 

-Halkta memnuniyet oranı ne? 'Siyaseten oy vermiyorum ama belediye sürecinden memnunum' diyenlerin oranı çok yüksek. Yine de bu bizi tatmin etmiyor. Çok büyüyen bir yerdeyiz, senede nüfusumuz 20 bine yakın artıyor. Dolayısıyla hizmetin asla bekletilemeyeceğini biliyor, buna göre yol alıyoruz. 

'ACİL METRO İSTİYORUZ' 

-Bugüne kadar neler yaptınız? 80'nin üzerinde noktada proje çalıştık. Bir mahallenin neye ihtiyacı var? Bunun için mahalle muhtarlıkları ve çözüm merkezlerini bir araya topluyoruz. Bir muhtarlığa girdiğinizde orada belediyenin de bir yetkilisini bulabiliyorsunuz. Kreşler, anaokulları yaptık, kültür merkezlerimiz çok aktif. Camiden, cemevine, ulaşıma soluk getirecek köprülere ve prestij caddelerine, kadar pek çok kentsel gelişim projelerimiz var. Sağlık ocakları, sosyal yaşam merkezleri ve kültür merkezlerini de unutmayalım.

-Büyükşehir belediyesinden beklentiniz ne? Büyük sorunlarımız var. Mesela ulaşım. Çok acil metro gerek. Metrobüs yeterli değil. Bakırköy'den başlayan Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar ve Küçükçekmece'nin belli bir bölümünü ulaşım olarak rahatlatacak bir metro ağı projesi var. Bu derhal başlatılmalı. İkinci beklentimiz deniz ulaşımı. Denizimiz var ama deniz ulaşımımız yok. Hiçbir yerden denize bağlanamıyoruz. Bu mega kent için çok acınası bir durum. Üçüncü beklentimiz İETT tarzındaki toplu taşıma araçlannın güncel nüfuslara göre uyarlanması sorunu. 

'BARIŞ VE UZLAŞI DİLİ' 

-Peki AK Partililere bakışınız nedir? Belediyecilik genel siyaset gibi değil. Seçildiğiniz günden itibaren partiniz kalbinizdedir ama rozetiniz çekmecenizde durur. Sokaktaki her vatandaş bizimdir ve hepsine eşit hizmet ederiz. Hatta ben bana oy vermeyenlere daha da çok hizmet ederim. Şehre ve insana kinle değil, sevgiyle dokunmak lazım. Türkiye'de aslında banş ve uzlaşı dilinin yaratılacağı ana merkez Ankara değil, yerel yönetimler. Çünkü biz zaten banşın diliyiz, yaptığımız görev gereği siyasetten ve ideolojilerden uzak olmalıyız. Elbette bir görüşümüz olacak ama bunu hizmete yansıtmayacağız, aynm yapmaksızın tüm vatandaşlara el uzatacağız. Herkesin cenazesine de, düğününe de, hastalığına da koşacağız. Yerel dilin Türkiye'de geliştirilmesi lazım. Bizim kadar toplumu hissedecek başka bir mecra Türkiye'de yok, banşın dilini bizler temsil etmeliyiz. 

'AİLEMİ İHMAL EDİYORUM' 

-Halk sizi ne kadar tanıyor? Beni tanımayan bir tek kişi çıksa inanın çok üzülürüm çünkü sürekli sahadayım ve çok çalışıp, emek veriyorum. Düşününki ilçeye koşturmaktan kendi ailemi ihmal ettiğim zamanlar oluyor. Sabah başlayıp geceye kadar süren bir maratonumuz var. 

Merkeze uzak olsanız da mega ilçe haline gelmenizin nedeni ne? Şehir kurgumuz iyi. Gecekondulaşma yok, yaşam alanları geniş ve gerçekten iki yılda ciddi bir yol kat ettik. Yüzde 40'lara varan bir değer artışımız var. Son iki yılda İstanbul'da bu değer artışına sahip fazla ilçe yok. Beylikdüzü'nde rahatlık, özgürlük var. En nitelikli tiyatro gösterimleri bizde. İlçe bazında ilk kez biz klasik müzik festivali yapıyoruz. 14 gün süren sevgi-banş buluşmalarımızda bir yılda 500 bin insan bu festivalden yaralanıyor. Çocuk sinemalarımızda her gün yüzlerce çocuğu ağırlıyoruz. Hayata dokunan aktiviteleri ile İstanbul'un en fazla tercih edilen, en mutlu, en özgür ilçelerinden biriyiz. 

'İSTANBUL'UN EN BÜYÜK PARKI' 

-Beylikdüzü için yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mı? Yapmak isteyip yapamadığım demeyeyim ama bir an önce yapmak istediğim Yaşam Vadisi projesini hayata geçirmek. Yaklaşık 1 milyon metrekare büyüklükte İstanbul'un en büyük parklarından bir tanesi olacak bu proje. Beylikdüzü ile ilgili çok projemiz var; Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi, bulvar projesi ama Yaşam Vadisi benim en büyük hayalimdir. İstanbul'un en büyük ve en nitelikli parkı olacak. 

-Neler olacak içerisinde? \ Spordan, sanata, kültürden eğitime birçok proje Yaşam Vadisi nin içerisinde yer alacak. Şu anda ilk kısmının son imalat bölümüne geçtik. Yaklaşık 20 milyon liralık bir yatırım yapıyoruz. 29 Ekim'de ise bu Yaşam Vadisini açmayı hedefliyoruz. Yaşam Vadisi ile beraber vatandaşlarımızın E-5 karayolundan denize yürüyerek ya da bisikletiyle keyif alarak bütün gününün her anını sağlıklı ve keyifli bir şekilde geçirebileceği bir parkı Beylikdüzü'ne kazandırmış olacağız. 

En başarılı belediye başkanı olmak isterim 

'AZİZ SANCAR İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK'
 

-Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar adına bir bilim merkezi kuracakmışsınız. Nobel ödülü alarak bizleri gururlandıran Prof. Dr. Aziz Sancar ile irtibata geçtik. Onun birikimini halka nasıl aktarabiliriz diye düşündük. Mektubumuza çok mütevazı bir şekilde yanıt verdi. Asistanlığını yapan iki bilim insanını bize gönderdi. Biz düşüncelerimizi anlattık. Sonunda yeni bilim insanlannın deneylerini yapabildiği bir bilim merkezi yapma konusunda kanaat birliğine vardık. Aziz önerisiyle bu projeye Teknik Üniversitesini de kattık. Bir tarafında Aziz Sancar, bir tarafında İTÜ, bir tarafından da Beylikdüzü Belediyesi'nin olacağı protokolü Aziz Bey'in de katılacağı törenle 20 Mayıs tan sonra imzalayacağız.

'AKILLI PROJELER' 

-Çılgın projeniz var mı? Çılgın proje tabiri güzel değil. Bizim bütün projelerimiz şehircilik adına insani projeler. Büyükşehirlerin özellikle de İstanbul gibi vahşi büyüyen şehirlerin çılgın değil, olabildiğince doğal, insani, çocuklan kadınları koruyan ve özellikle dezavantajlı gruplan her daim gözeten projelere ihtiyacı var. Beylikdüzü'nün çılgın proje yerine aklıselim projelere ihtiyacı var. Mesela hayvan severlerden epey şikâyet alıyorduk köpeklerini rahat gezdirmek istiyorlardı, Köpeklerimize rahat hareket ettirebileceğimiz bir alan üretin dediler. Beylikdüzü'nde şu ana kadar 8 tane pati-park yaptık. Vatandaşın ne isteğini ve ne talep ettiğini çok iyi sorgulamak ve araştırmak gerekiyor. O bakımdan çılgın projeler değil insani projelerden yanayım.

-2019'da kendinizi nerede görüyorsunuz, halk tekrar İmamoğlu diyecek mi? Tabi ki her insan başarısının taçlandınlmasını ister. 2019'da görevimiz bittiği zaman bunu konuşalım. Görevim bitse de devam etse de Türkiye'nin en başarılı belediye başkanı olarak anılmak isterim. 

ZÜBEYDE ANA YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR  

-Zübeyde Ana Yaşam Merkezi'ni yakında açıyorsunuz. Projeyi anlatır mısınız? CHP ilçe başkanlığım döneminde Gürpınar merkezde bulunan bir pasajın içinde dayanışma evi açtık. Ama burada toplumu rahatsız eden bir takım işlerin yapıldığı gördük. Kumar vardı, spor faaliyeti adı altında uygunsuz işler yapılıyordu. Ben burayı bir sosyal yaşam alanı haline getirmeye karar verdim. Mülk sahiplerini zor da olsa ikna ettik. Epey engelle karşılaştık ama Ekim ayı itibarıyla burayı devraldık. Mayıs ayı içinde hizmete açacağız.  

-Zübeyde Ana ismini özellikle mi seçtiniz? Evet, Zübeyde Ana. Çünkü ana şefkatiyle burada vatandaşlarımıza hizmet verilecek. Türkiye'nin en büyük liderinin annesinin isminin ilk defa Zübeyde Hanım değil, Zübeyde Ana olacağı bir sosyal yaşam merkezi olacak. Çocuk sağlığı birimimiz, üniversiteye, liselere hazırlık kursları, kadınlara meslek edindirme kurslan, sanat atölyeleri var. Çok amaçlı salonumuzda vatandaş düğününü nişanını yapabilecek. Gençlik merkezimiz, kütüphanemiz var. Sadece kadınlara ait bir spor merkezimiz var. Pasajın bitişindeki binanın da mülkiyetini aldık. Burayı, belediyemizin ek hizmet binası olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Buradan 5-10 yıl sonra büyük sanatçılar çıkacağına inanıyorum. Çok güzel nesiller yetişecek bu proje sayesinde.