POSTA

BEYLİKDUZU BARIŞ VE SEVGİ BULUŞMALARI BAŞLIYOR

4. Beylikdüzü Barış ve Sevgi Buluşmaları bugün başlıyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kortej Yürüyüşü ve Şebnem Ferah konseri ile başlayacak etkinlikte ilk kez Sahaf Festivali düzenlenecek. Başkan Ekrem İmamoğlu, bütün İstanbul'u 30 Ağustos kortej yürüyüşüne davet ederek, "Bugün bizim düğünümüz" diyor.

Festival boyunca birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinlikler düzenlenecek.

Belediye, Sahaf Festivali’ne çocukların katılımını da sağlayacak.

Beylikdüzü Belediyesi 4. Barış ve Sevgi Buluşmaları, 30 Ağustos ile 9 Eylül tarihleri arasında, Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanında yapılacak. Geçen yıldan farklı olarak birçok yeni etkinliğin hayata geçeceği organizasyona 'Sahaf Festivali' damgasını vuracak. Beşir Ayvazoğlu, Zeynep Soref, Avedis Aydınyan, Lütfi Seymen, İskender Dereli, Saadet Özen, Mehmet Berk Yaltınk, Cengiz Özdemir, Ozan Sağsöz, Ümit Nar ve Murat Menteş gibi isimlerin konuk olacağı Sahaf Festivali'nde ciltçilik tarihinden sahaf kültürüne, Evliya Çelebi ve İstanbul'dan Türk Edebiyatına kadar birçok konu derinlemesine ele alınacak. Sahaf Festivali 3, 4, 5, 7, 8, 9 Eylül tarihlerinde, saat 17.00 ile 18.30 arası yapılacak.

2 ve 9 Eylül tarihlerinde yetişkinler ile çocuklar için düzenlenecek Mezat etkinliği de büyük ses getirecek.

ÇARDAK ALTI SÖYLEŞİLERİ'NİN TEMASI ADALET

Sevgi ve Barış Buluşmaları'nda ilk kez geçen yıl başlayan Cumhuriyet ve demokrasi kavramlarının konuşulduğu Çardak Altı Sohbetleri’nin bu yılki ana teması 'Adalet' oldu.

Söyleşiler; 2 ile 9 Eylül tarihlerinde Pelin Batu moderatörlüğünde saat 19.00'da başlayacak. Ataol Behramoğlu, Mahir Günşiray, Haluk Çetin, Vedat Özdemiroğlu, Nevşin Mengü, Mehmet Çağçağ, Yücel Sayman, Altan Oymen, Örsan Oymen, Ömür Gedik, Aşkım Kapışmak, Özge Doğan, Bahar Eriş,  Şebnem İşigüzel, Ilber Ortaylı, Sinan Meydan, Deniz Yüce Başanr, Deniz Türkali, Ayşenur Arslan, Ahmet Ümit, Ertuğrul Günay ve Haldun Hürel'in konuk olacağı Adalet Söyleşilerinde; Atatürk, demokrasi, adalet, İstanbul, aile ve ilişkiler gibi birbirinden mühim başlıklar enine boyuna tartışılacak.

FESTİVALİN FİNALİNİ SILA YAPACAK

4. Barış ve Sevgi Buluşmaları konser programlarında ise sevilen sanatçılar Beylikdüzü halkıyla buluşacak, ilk konseri Şebnem Ferah verecek. Etkinlik boyunca ayrıca Buray, Özlem Özdil, Gece Yolculan, Ece Seçkin, Ozan Doğulu, Selim Bölükbaşı ve Edip Akbayram sahne alacak. Festivalin finalini ise 9 Eylül de Sıla yapacak. İzmir'in Kurtuluşunun 95. yıldönümü olan o gün Sıla ile coşku içinde kutlanacak. Festival boyunca ayrıca saat 18.00 ile 19.30 arası streetball, Street voley, mini futbol ve tavla tumuvalan düzenlenecek. Öte yandan Ömer Hayyam Kitaplan, 1901-1938 Nazım Hikmet Kitap Kapaklan,
Okumanın Fevkaladeleşmesi, Küçük Prens Sergileri, 2-9 Eylül arası etkinlik alanında meraklılarının beğenisine sunulacak.

4. Beylikdüzü Barış ve Sevgi Buluşmaları'nı sizden dinleyelim mi?

Sloganımız şu: Daima özgür, daima mutlu bir Beylikdüzü. Vatandaşımızı mutlu etmek, nefes aldırmak en büyük gayemiz. 4. Sevgi ve Barış Buluşmaları, 30 Ağustos'ta yani bugün başlıyor. Aslında şehrimiz adına 'Beylikdüzü'nün düğünü' diyorum buna. Çünkü içi çok kuvvetli temalarla dolu. 30 Ağustos'ta başlayacak ve 9 Eylül de bitecek dolu dolu 11 gün Beylikdüzü'nü bekliyor. 30 Ağustos'ta başlamasının nedeni, bu tarihin bizim için çok özel olması. Biz de
bu buluşmaları her yıl bu tarihte yapmak için karar almıştık. Zafer Bayramı aslında kazanılmış bir savaş değil. Biz o gün hem Türkiye'ye hem de çevresine
barış mesajı verdik. 30 Ağustos sayesinde Ulu Önder Atatürk'ün 'Yurtta Barış Dünyada Barış' vecizi ortaya çıkıyor. Savaşların ne kadar kötü olduğu, barışın ne kadar değerli olduğunu simgeleyen bir tarih olduğunu düşünüyorum. 30 Ağustos un ve ayrıca içinde 4 Eylül Sivas Kongresi'nin yıldönümünün olması ve o kumcu değerlerin mesajının çok değerli hale gelmesini sağlıyoruz. Yine 9 Eylül İzmir'in kurtuluşuyla beraber dünyaya bir milletin barış ve özgürlük için verdiği mücadelenin bitiş anı. Aynı zamanda dünya banş günü. Aynı zamanda Beylikdüzü için yazın bitişi, sonbaharın gelişi. Bu sene Sahaf Festivali ni de ekledik. İstanbul'da bir ilçede daha yapılıyor. Ama biz burada daha farklı, daha kapsayıcı, tüm sahafları içine katan çok değerli basılı evrakların, kitapların tanıtılacağı bir festivale dönüşmesini sağlayacağız.

'BU SENE SAHAF FESTİVALİ DE VAR'

Kulağa ne hoş geliyor sahaf festivali...

Çok mutluyuz. Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanında yapılacak buluşmalar, yepyeni bu etkinliğe de sahne oluyor. Bu sene ilk kez düzenlenecek Sahaf Festivali ne ünlü sahaflar konuk olacak. Burada özellikle mezat kısmı çok değerli olacak ve çocuk mezat yapılacak. Burada özelikle satılacak çocuk kitaplan var. Örneğin 1960 da Buffalo Bili baskısının 152 sayfalık baskısı 1 liradan satışa çıkacak.

Sahaf mezatına katıldınız mı bilmiyorum ama çok keyiflidir. Kuruşlarla artışlar yapılır ve sonunda satışı yapılır. Çok eğlenceli geçer. Tabii biz buraya özellikle çocukların katılıp kitap sevmelerini sağlamak istiyoruz. Ülkenin çok değerli 30'a yakın sahafı kalacak. Çardak Altı Sohbetlerimiz de olacak. Bu yıl iki farklı sohbetimiz var. Birinci bölümde, uzman ve yazarlann özellikle sahaf dünyasıyla ilgili konuşmaları olacak. Bir de Pelin Batu'yla her gün özel kgnuklar eşliğinde birçok konuda söyleşilerimiz var. Mesela Ilber Ortaylı ve Sinan , Meydanın Atatürk üzerine söyleşisi olacak. Edebiyata, Türkiye'nin siyasi gündemine vurgu yapan ve sosyal yaşamı güçlendirecek tüm kavranılan dile getiren sohbetler düzenleyeceğiz. Çardak Alt Sohbetlerimize 50
ye yakın uzman tiyatrocu, sanatçı, yazar, siyasi, ekonomist, din adamı gibi her kesimden çok değerli kişiler katılacak.

TÜM İSTANBUL'U BEYLİKDUZU'NE BEKLİYORUZ'

Bir başka boyutu da yine gençleri işin içine katan spor yarışmalarımız. Onun için de özel bir sahamızı bitliyoruz. Yaklaşık 7 bin metrekarelik bir spor parkı bu. Festivalimiz kapsamında spor yarışları düzenlenecek ve turnuva sonucunda ödüllerini alacak gençlerimiz olacak. Her akşamın finalinde de değerli sanatçılarımız konserleriyle sadece Beylikdüzunü değil, tüm İstanbul'u kapsayan çok güzel konserler verecek.

Edip Akbayram'dan, Sılaya farklı farklı isimler yer alacak..

30 Ağustos vesilesiyle bugün Beylikdüzü'nde neler var?

Biz 30 Ağustos'ta tüm İstanbul'u Beylikdüzü'ne bekliyoruz. Tüm İstanbul 30 Ağustos çoskusunu Beylikdüzü'nde yaşamalı. Bugün yürüyüş kortejimiz var. Gördüğüm kadarıyla kültür ve sanatta kimseye liderliği bırakmıyorsunuz. Yaşam Vadisi'ni açtığınız günden beri etkinliklerinizin ardı
arkası kesilmiyor. Çok sıkışık bir kentiz. Aktif nüfusumuz 17 milyonu aşıyor. Böyle büyük nüfusu olan bir şehirde siz hayatı kolaylaştırmazsanız şehir güvenli ve huzurlu olmaz. Bu şehir şiddet, kargaşayı ve mutsuzluğu yaşar. Biz burada etkinliklerle insanların nefes almasını, rahat ve huzurlu gezmelerini sağlıyoruz. Ayrıca bilgilenmelerine vesile oluyoruz. Ekim sonunda klasik ve jazz müzik günlerimiz başlayacak. Esas olan yaşamı kolaylaştırmak. Bu bağlamda Beylikdüzü, İstanbul'un en nitelikli aktivitelerine imza atan kenti olacak. Bu iddiayı ortaya koyuyoruz. Yeni Kültür Merkezi, Ekim'de hizmete giriyor. Ekim'de ayrıca yaklaşık 27 projenin açılışını da yapacağız. Aslında klasik belediyeciliğin dışında şehre hem sosyal hem de kültürel belediyecilik getirdiğinizi söylüyorsunuz yanlış anlamıyorsam. Belediyecilik anlayışı değişmek zorunda. Yani 21. yüzyıl belediyeciliğini bizim yansıtmamız lazım. Onun da odağında insan olmalı. Bir belediye başkanının kendisini hissettirdiği değil, o kentte yaşayan her bireyin kendisini hissettiği ve hissettirdiği bir kent yaşamı inşa etmeliyiz.

Saat 18:30'da toplanacağız. 30 Ağustos'ta bir zafer var ama aynı zamanda barışın ve sevginin toplumda buluşma anını hissetmek de var. Bu kortejimize tüm İstanbul'u bekliyoruz. Bugün Şebnem Ferah'ın konseri de olacak.